United Chemi-Con EMVL160ADA471MJA0G
EMVL160ADA471MJA0G
Part No.:
EMVL160ADA471MJA0G
Datasheet:
ShinYuaEMVL160ADA471MJA0G.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Series:
Alchip™- MVL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
254 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
274.32 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.406 (10.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)