United Chemi-Con EMVL500ADA330MHA0G
EMVL500ADA330MHA0G
Part No.:
EMVL500ADA330MHA0G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMVL500ADA330MHA0G.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MVL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
77 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
83.16 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.406 (10.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)