United Chemi-Con EMVL6R3ADA221MF80G
EMVL6R3ADA221MF80G
Part No.:
EMVL6R3ADA221MF80G
Datasheet:
ShinYuaEMVL6R3ADA221MF80G.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Series:
Alchip™- MVL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
101 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
109.08 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)