United Chemi-Con EMZE160ADA470MF73G
EMZE160ADA470MF73G
Part No.:
EMZE160ADA470MF73G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMZE160ADA470MF73G.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MZE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
56 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
140 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.1 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.287 (7.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)