United Chemi-Con EMZE350ADA100ME73G
EMZE350ADA100ME73G
Part No.:
EMZE350ADA100ME73G
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEMZE350ADA100ME73G.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Alchip™- MZE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
38 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.2 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.287 (7.30mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)