API Delevan Inc. ER1641-103KS
ER1641-103KS
Part No.:
ER1641-103KS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaER1641-103KS.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 220MA 1.62 OHM TH
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Military, MIL-PRF-39010/02, ER1641
ProductStatus:
Active
Type:
Material-Core:
Iron
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
220 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.62Ohm Max
Q@Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant:
46MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
7.9 MHz