API Delevan Inc. ER1641-562KR
ER1641-562KR
Part No.:
ER1641-562KR
Datasheet:
ShinYuaER1641-562KR.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 335MA 720MOHM TH
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Military, MIL-PRF-39010/02, ER1641
Material-Core:
Iron
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
335 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
720mOhm Max
Q@Freq:
44 @ 7.9MHz
Frequency-SelfResonant:
65MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
InductanceFrequency-Test:
7.9 MHz