Panasonic Electronic Components ERA-6AEB131V
ERA-6AEB131V
Part No.:
ERA-6AEB131V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ShinYuaERA-6AEB131V.pdf
Description:
RES 130 OHM 0.1% 1/8W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERA-6A
ProductStatus:
Active
Resistance:
130 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
TemperatureCoefficient:
±25ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)