Panasonic Electronic Components ERA-V27J271V
ERA-V27J271V
Part No.:
ERA-V27J271V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Specialized Resistors
Package:
Datasheet:
ShinYuaERA-V27J271V.pdf
Description:
RES TEMP SENS 270 OHM 5% 1/16W
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERAV
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Temperature Sensitive
Applications:
Temperature Correction Circuits
Composition:
Metal Film
Resistance:
270 Ohms
Impedance:
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.063W, 1/16W
TemperatureCoefficient:
2700ppm/°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C