KEMET ESH227M035AH9AA
ESH227M035AH9AA
Part No.:
ESH227M035AH9AA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESH227M035AH9AA.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ESH
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
315 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
472.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.551 (14.00mm)