Adam Tech ESMC-F-16-SGS-SMT-B-PP-T/R
ESMC-F-16-SGS-SMT-B-PP-T/R
Part No.:
ESMC-F-16-SGS-SMT-B-PP-T/R
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaESMC-F-16-SGS-SMT-B-PP-T/R.pdf
Description:
CONN RCPT VERT SMT 16POS 1.27MM
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ESMC
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Board
NumberofPositions:
16
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.050 (1.27mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.050 (1.27mm)
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.356 (9.05mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Tin
MatedStackingHeights:
10.8mm, 12.3mm, 13.9mm