United Chemi-Con ESMG100ELL220ME11D
ESMG100ELL220ME11D
Part No.:
ESMG100ELL220ME11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESMG100ELL220ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
66 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
118.8 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)