United Chemi-Con ESMG160ELL151MF11D
ESMG160ELL151MF11D
Part No.:
ESMG160ELL151MF11D
Datasheet:
ShinYuaESMG160ELL151MF11D.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)