United Chemi-Con ESMG161ELL101MK25S
ESMG161ELL101MK25S
Part No.:
ESMG161ELL101MK25S
Datasheet:
ShinYuaESMG161ELL101MK25S.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
430 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
645 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.043 (26.50mm)