United Chemi-Con ESMG350ELL330ME11D
ESMG350ELL330ME11D
Part No.:
ESMG350ELL330ME11D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESMG350ELL330ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
108 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
194.4 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)