United Chemi-Con ESMG500ETC101MHB5D
ESMG500ETC101MHB5D
Part No.:
ESMG500ETC101MHB5D
Datasheet:
ShinYuaESMG500ETC101MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
260 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
390 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)