United Chemi-Con ESMH250VNN473MA63T
ESMH250VNN473MA63T
Part No.:
ESMH250VNN473MA63T
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESMH250VNN473MA63T.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
SMH
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
8.63 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.3204 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)