United Chemi-Con ESMQ101ELL2R2ME11D
ESMQ101ELL2R2ME11D
Part No.:
ESMQ101ELL2R2ME11D
Datasheet:
ShinYuaESMQ101ELL2R2ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
75 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)