United Chemi-Con ESMQ251VSN182MA45S
ESMQ251VSN182MA45S
Part No.:
ESMQ251VSN182MA45S
Datasheet:
ShinYuaESMQ251VSN182MA45S.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
6.825 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)