United Chemi-Con ESMQ500ELL1R0ME11D
ESMQ500ELL1R0ME11D
Part No.:
ESMQ500ELL1R0ME11D
Datasheet:
ShinYuaESMQ500ELL1R0ME11D.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
42.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)