United Chemi-Con ESMQ630ELL680MHB5D
ESMQ630ELL680MHB5D
Part No.:
ESMQ630ELL680MHB5D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESMQ630ELL680MHB5D.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
SMQ
ProductStatus:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
220 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
396 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)