United Chemi-Con ESMR451VSN561MA40S
ESMR451VSN561MA40S
Part No.:
ESMR451VSN561MA40S
Datasheet:
ShinYuaESMR451VSN561MA40S.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Series:
SMR
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.87 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.1041 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.673 (42.50mm)