Samtec Inc. ESQT-105-02-L-D-610
ESQT-105-02-L-D-610
Part No.:
ESQT-105-02-L-D-610
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ESQT-105-02-L-D-610.pdf
Description:
CONN SOCKET 10POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Series:
ESQT
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Elevated Socket
ContactType:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
NumberofPositions:
10
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.079 (2.00mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.079 (2.00mm)
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
10.0µin (0.25µm)
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.610 (15.49mm)
ContactLength-Post:
0.240 (6.10mm)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C