United Chemi-Con ESRG100ETD471MH09D
ESRG100ETD471MH09D
Part No.:
ESRG100ETD471MH09D
Manufacturer:
United Chemi-Con
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaESRG100ETD471MH09D.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SRG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
385 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
577.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)