United Chemi-Con ESRG250ELL101MH09D
ESRG250ELL101MH09D
Part No.:
ESRG250ELL101MH09D
Datasheet:
ShinYuaESRG250ELL101MH09D.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
172 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
258 mA @ 100 kHz
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.669 (17.00mm)