Samtec Inc. EW-28-09-F-S-250
EW-28-09-F-S-250
Part No.:
EW-28-09-F-S-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Datasheet:
EW-28-09-F-S-250.pdf
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Packaging:
Bulk
Series:
Flex Stack, EW
ProductStatus:
Active
NumberofPositions:
28
Pitch:
0.100 (2.54mm)
NumberofRows:
1
RowSpacing:
Length-OverallPin:
0.730 (18.542mm)
Length-Post(Mating):
0.150 (3.810mm)
Length-StackHeight:
0.250 (6.350mm)
Length-Tail:
0.330 (8.382mm)