KEMET EXV107M010A9GAA
EXV107M010A9GAA
Part No.:
EXV107M010A9GAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEXV107M010A9GAA.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
133 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
190 mA @ 100 kHz
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)