KEMET EXV226M010A9BAA
EXV226M010A9BAA
Part No.:
EXV226M010A9BAA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaEXV226M010A9BAA.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
EXV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
63 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
90 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.93 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)