KEMET EXV476M016S9GAA
EXV476M016S9GAA
Part No.:
EXV476M016S9GAA
Datasheet:
ShinYuaEXV476M016S9GAA.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
168 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.222 (5.65mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)