KEMET EXV687M016A9PAA
EXV687M016A9PAA
Part No.:
EXV687M016A9PAA
Datasheet:
ShinYuaEXV687M016A9PAA.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
595 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
850 mA @ 100 kHz
Impedance:
120 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.413 (10.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)