Panasonic Electronic Components EZP-E50306MTA
EZP-E50306MTA
Part No.:
EZP-E50306MTA
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaEZP-E50306MTA.pdf
Description:
CAP FILM 30UF 10% 500VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
EZPE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
500V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.634 L x 0.787 W (41.50mm x 20.00mm)
Height-Seated(Max):
2.028 (51.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.476 (37.50mm)