Panasonic Electronic Components EZP-V1B406MTC
EZP-V1B406MTC
Part No.:
EZP-V1B406MTC
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaEZP-V1B406MTC.pdf
Description:
CAP FILM 40UF 10% 1100V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
EZPV
ProductStatus:
Active
Capacitance:
40 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
1100V (1.1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
7.8 mOhms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.264 L x 1.378 W (57.50mm x 35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
2.067 (52.50mm)