Triad Magnetics F16-1250-C2
F16-1250-C2
Part No.:
F16-1250-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaF16-1250-C2.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Packaging:
Tray
Series:
Split Pack™, Class 2/3, F
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 8V, Series 16V
Current-Output(Max):
Parallel 2.5A, Series 1.25A
PrimaryWinding(s):
Single
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
20VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
57.15mm L x 47.63mm W
Height-Seated(Max):
36.50mm