KEMET F161ZS474K400V
F161ZS474K400V
Part No.:
F161ZS474K400V
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaF161ZS474K400V.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
F161
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
200V
VoltageRating-DC:
400V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.650 L x 0.591 W (16.50mm x 15.00mm)
Height-Seated(Max):
0.283 (7.20mm)