Triad Magnetics F28-040-C2
F28-040-C2
Part No.:
F28-040-C2
Manufacturer:
Triad Magnetics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
ShinYuaF28-040-C2.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
Packaging:
Tray
Series:
Split Pack™, Class 2/3, F
ProductStatus:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage-Primary:
115V
Voltage-Secondary(FullLoad):
Parallel 14V, Series 28V
Current-Output(Max):
Parallel 80mA, Series 40mA
PrimaryWinding(s):
Single
SecondaryWinding(s):
Dual
CenterTap:
No
Power-Max:
1.1VA
MountingType:
Through Hole
TerminationStyle:
PC Pin
Size/Dimension:
34.93mm L x 28.58mm W
Height-Seated(Max):
23.80mm