Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components F339X141048MIP2T0
F339X141048MIP2T0
Part No.:
F339X141048MIP2T0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaF339X141048MIP2T0.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tray
Series:
F339X1
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
480V
VoltageRating-DC:
1000V (1kV)
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.236 W (26.00mm x 6.00mm)
Height-Seated(Max):
0.610 (15.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)