Omron Automation and Safety F3SG-4SRB0960-14-F
F3SG-4SRB0960-14-F
Part No.:
F3SG-4SRB0960-14-F
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Machine Safety - Light Curtains
Package:
Datasheet:
ShinYuaF3SG-4SRB0960-14-F.pdf
Description:
LIGHT CURTAIN FINGER 14MM
Packaging:
Bulk
Series:
F3SG-SR
ProductStatus:
Active
Protection:
Finger
DetectionCapability:
14mm
ProtectiveHeight:
960mm
NumberofBeams:
95
BeamPitch:
10mm
OperatingRange:
0.3m ~ 10.0m
Features:
Blanking, Muting Function
IngressProtection:
IP65/IP67/IP67G - Dust Tight, Oil Resistant, Water Resistant, Waterproof
OperatingTemperature:
-30°C ~ 55°C