KEMET F861DY335M310Z
F861DY335M310Z
Part No.:
F861DY335M310Z
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaF861DY335M310Z.pdf
Description:
CAP FILM 3.3UF 20% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
F861
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.024 L x 0.610 W (26.00mm x 15.50mm)
Height-Seated(Max):
0.965 (24.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)