KEMET F862BK104K310ALR0L
F862BK104K310ALR0L
Part No.:
F862BK104K310ALR0L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaF862BK104K310ALR0L.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
F862
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.295 W (18.00mm x 7.50mm)
Height-Seated(Max):
0.532 (13.50mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)