KEMET F862BS394K310ZV054
F862BS394K310ZV054
Part No.:
F862BS394K310ZV054
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaF862BS394K310ZV054.pdf
Description:
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
F862
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.39 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
310V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 110°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.709 L x 0.394 W (18.00mm x 10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.630 (16.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.591 (15.00mm)