TDK Corporation FA18C0G2A103JRU06
FA18C0G2A103JRU06
Part No.:
FA18C0G2A103JRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FA18C0G2A103JRU06.pdf
Description:
CAP CER 10NF 100V C0G/NP0 RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
FA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.157 L x 0.098 W (4.00mm x 2.50mm)
Height-Seated(Max):
0.217 (5.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)