TDK Corporation FA26X7R1E155KNU06
FA26X7R1E155KNU06
Part No.:
FA26X7R1E155KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FA26X7R1E155KNU06.pdf
Description:
CAP CER 1.5UF 25V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
FA
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
25V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)