Cornell Dubilier Electronics (CDE) FCN6031E564K-T
FCN6031E564K-T
Part No.:
FCN6031E564K-T
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Film Capacitors
Package:
6031 (1580 Metric)
Datasheet:
ShinYuaFCN6031E564K-T.pdf
Description:
CAP FILM 0.56UF 10% 250VDC 6031
  • Related Categories
Package/Case:
6031 (1580 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
FCN
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.56 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
250V
DielectricMaterial:
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.598 L x 0.315 W (15.20mm x 8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.154 (3.90mm)