KYOCERA AVX FFB14E0206K--
FFB14E0206K--
Part No.:
FFB14E0206K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaFFB14E0206K--.pdf
Description:
CAP FILM 20UF 10% 100VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
FFB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
20 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
60V
VoltageRating-DC:
100V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.224 L x 0.512 W (31.10mm x 13.00mm)
Height-Seated(Max):
0.882 (22.40mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)