KYOCERA AVX FFV34H0506K--
FFV34H0506K--
Part No.:
FFV34H0506K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaFFV34H0506K--.pdf
Description:
CAP FILM 50UF 10% 300VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
FFV3
ProductStatus:
Active
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
90V
VoltageRating-DC:
300V
DielectricMaterial:
Polyester, Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.575 L x 1.417 W (40.00mm x 36.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
0.984 (25.00mm)