KYOCERA AVX FFVE6B0107KJE
FFVE6B0107KJE
Part No.:
FFVE6B0107KJE
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
ShinYuaFFVE6B0107KJE.pdf
Description:
CAP FILM 100UF 10% 800VDC RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
FFVE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
800V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
3.327 Dia (84.50mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)
Termination:
Threaded, Female
LeadSpacing:
1.772 (45.00mm)