TDK Corporation FG24X7S2A474KRT06
FG24X7S2A474KRT06
Part No.:
FG24X7S2A474KRT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FG24X7S2A474KRT06.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7S RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
FG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7S
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.177 L x 0.118 W (4.50mm x 3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.217 (5.50mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)