TDK Corporation FG26C0G2A473JRT06
FG26C0G2A473JRT06
Part No.:
FG26C0G2A473JRT06
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
FG26C0G2A473JRT06.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 100V C0G RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
FG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 L x 0.138 W (5.50mm x 3.50mm)
Height-Seated(Max):
0.236 (6.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)