TDK Corporation FK22X7R2E474K
FK22X7R2E474K
Part No.:
FK22X7R2E474K
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaFK22X7R2E474K.pdf
Description:
CAP CER 0.47UF 250V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
FK
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
250V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.295 L x 0.157 W (7.50mm x 4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)