TE Connectivity Raychem Cable Protection FLDWC0311-14-9
FLDWC0311-14-9
Part No.:
FLDWC0311-14-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
ShinYuaFLDWC0311-14-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 14AWG WHT 1'
Packaging:
Bulk
Series:
FlexLite DW
ProductStatus:
Active
CableType:
Hook-Up, Dual Wall
WireGauge:
14 AWG
ConductorStrand:
19/27
ConductorMaterial:
Copper, Tinned
Jacket(Insulation)Material:
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket(Insulation)Diameter:
0.098 (2.48mm)
Jacket(Insulation)Thickness:
0.004 (0.09mm)
Length:
1.00' (0.30m)
Voltage:
600V
OperatingTemperature:
-45°C ~ 125°C